hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Araç piyasası ne zaman hareketlenir?

  Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası taşıt kredileri yüzde 20’den 46’ya yükseldi. Peki araç piyasaları bu durumdan nasıl etkilendi? Sıfır ve ikinci el araç piyasasında son durum ne? Emrah Çakmak, tüm bu soruları otomotiv sektör temsilcisi Muhammet Ali Karakaş’a sordu, işte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Otomotiv piyasası dalgalanan fiyatlar nedeniyle yakın markaja alındı. Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Düzenleyici tedbirler ardı ardına yürürlüğe girdi.

  Otomotiv piyasasındaki durgunluk fiyatları da etkilemiş durumda. Sektör temsilcileri piyasadaki durgunluğu kredilerin yetersiz olmasına bağlıyor ve piyasanın yeniden hareketlenmesi için çözüm bekliyor.

  Araç piyasası ne zaman hareketlenir

  Konuyla ilgili konuşan otomotiv sektör temsilcisi Muhammet Ali Karakaş, “Hem sıfır hem de ikinci elde piyasanın regüle edildiği süreci yasıyoruz şu an düzenleme sürecinin tam ortasındayız. Sıfırda yaklaşık ağustos ayından beri satılan 712 bin küsür otomobilin sadece yüzde 3'ü krediyle alınmış, tüketici kredileri almamış, kullanmamış anlamına geliyor, yüksek buluyorlar faizleri. Geçtiğimiz nisan ayına göre çok ama çok durgun ve durgunluk fiyatlara da yansımış durumda. Sıfırda araca ulaşmak kolayken ikinci elde bu durum yüzde 5 oranında düşüş var. Ancak 48 ay vade 60 ay vade seçenekleri açılırsa ve bankaların kredi verme iştahı devam ederse otomotiv sektörü canlanacaktır” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow