Ek MTV’de detaylar neler?

Ek MTV’de detaylar neler?

Araç sahipleri bu yıl bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyecek. Peki ek Motorlu Taşıtlar Vergisi son ödeme tarihi ne? Ödeme yapmayan araç sahipleri ne gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalacak? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, otomotiv sektörü temsilcisi Hakan Eryüksel’e sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde takvim işliyor. Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerin ardından bölgenin finansman ihtiyacının karşılanması için çıkarılan yasa ile bir defaya mahsus olmak üzere ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin, 2023 yılı ağustos ve kasım aylarında iki eşit taksitte ödenmesine yönelik düzenleme yapıldı.

CHP düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Anayasa Mahkemesi "Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmasını öngören yasal düzenlemenin iptali istemini" oy birliğiyle reddetti.

Ek MTV’de detaylar neler

Peki ek Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmediği takdirde sürücüleri ne gibi yaptırımlar bekliyor?

Otomotiv sektörü temsilcisi Hakan Eryüksel bu soruya, “Her ay için yüzde iki buçuk gibi bir faiz uygulanacak. Artık herkes ödeyecek MTV'yi çünkü Anayasa Mahkemesi reddetti buna yönelik yapılan itirazı. Ödemeyenler ne olacak muayenesini yapamayacak, aracını yurt dışına çıkaramayacak buna rağmen vatandaş ödemezse vergi dairesi gerekli işlemi yapacak yazı gönderilecek ve 15 gün içinde ödemek zorunda olacaklar” şeklinde yanıt verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödemeler e-devlet ve internet bankacılığı üzerinden yapılabiliyor.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber