hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrikli araçlar %50 daha avantajlı

  Benzin ve dizelin litre fiyatlarındaki artış bu yakıtlarla çalışan otomobillerin kullanım maliyetlerini yükseltirken, elektrikli otomobiller avantajlarını korumaya devam ediyor. Elektrikli araçların cebe etkisi ve avantajları ne? Detaylar haberimizde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bir aracın yıllık tüketim maliyeti hesaplandı. Benzinli ve elektrikli araç arasındaki fark ise oldukça dikkat çekti.

  Benzinli bir aracın tüketim maliyeti yıllık 50 bin lira civarı iken evde şarj edilen elektrikli bir aracın maliyetiyse 7 bin lira. Yani elektrikli araçların hem doğaya hem de cebe zararı düşük.

  Elektrikli araçlar %50 daha avantajlı

  Sürüş Uzmanı Ömer Faruk Topdemir, elektrikli araçların avantajını CNN TÜRK yayınında anlattı. “Elektriğin fiyatı 2 liraya denk geliyor ortalama, yüz kilometrede farkı böyle. Ortalama 2 liradan 36 lira gibi bir rakam denk getiriyor. Benzinliye baktığınızda 7,5 lira yakıyor 275 lira eder. Ortalama on kat daha fazla elektrikli araçtan yakıt tüketimi sağlıyor. Karbon salınımını yok, çevreci, ekonomik ve size geri dönüşüm sağlayabilen. Ayrıca motor masrafı da çok az. Çünkü garanti belgesi yok motor arabayı yiyebilir. Zaten günümüzde şarj istasyonu sıkıntısı da kalmıyor. Buradan kalkıp Ankara’ya da gider her yere de. Togg gibi araçların artması çok güzel.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow