hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gizli buzlanmaya çözüm kış lastiği

  Kışın, yollardaki gizli buzlanma sürücülerin korkulu rüyası. Peki sürücüler kış aylarında araçlarını nasıl kullanmalı? Yaz lastiği ile kış lastiği arasındaki fark ne? CNN TÜRK Muhabiri Samet Güner, Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Burak Tan’a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  1 Aralık itibariyle ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Trafiğe kapalı alanda uzmanlar, CNN TÜRK için fren mesafesini bir test sürüşüyle gösterdi. Islak zeminde kış koşulları simüle edildi.

  Test sürüşü esnasında kış lastiği ile yaz lastiği kullanımı arasındaki farkı anlatan Yol ve Sürüş Güvenliği Uzmanı Burak Tan, “Kış lastikli aracımız geliyor, 50 km hızla fren yaptı ve belli bir mesafeye geldi durdu. Burası 50-55 metre. Yaz lastiği takılı araç ise 35 metre civarında durdu. Arada 10-15 metre fark ediyor” ifadesini kullanırken, panik halinde dikkat edilmesi gerekenleri de “Panik durumunda lütfen ayak frenini kullanın el frenini kullanmayın” şeklinde açıkladı.

  Gizli buzlanmaya çözüm kış lastiği

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uzmanlar, zorunlu olmasa da hususi otomobillerde de kış lastiğini öneriyor ve özellikle sabah erken saatlerde gizli buzlanmaya viyadüklere dikkat edilmeli diyorlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow