hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İkinci el araçta fahiş fiyata fren

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Ticaret Bakanlığı ikinci el araç ticaretinde yaşanan stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçmek için yeni bir tedbiri daha devreye soktu. İkinci el araçlar artık sıfır araç fiyatına satılamayacak. Düzenlemeye aykırı ilan verenlere ise ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ticaret Bakanlığı ikinci el araç ticaretinde yaşanan stokçuluk ve fahiş fiyat uygulamalarının önüne geçmek için yeni adımlar atıyor. İkinci el araçların satış fiyatına sınırlama geldi.

  15 Temmuz itibarı ile ikinci el araçlar, üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen güncel satış fiyatının üzerinde bir fiyattan ilan yoluyla pazarlanmayacak. Yani sıfır araç fiyatının üzerinde satılamayacak.

  Düzenlemeye aykırı ilan verenlere ise ilan başına 300 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

  Resmi Gazetede yayımlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklik ile ikinci el araçların satış fiyatlarına sınırlama getirildi.

  Ticaret Bakanlığı da düzenleme ile ilgili bir açıklama yaptı.

  Buna göre, yıl sonuna kadar uygulanacak kısıtlama tüm gerçek ve tüzel kişilerin gerek bireysel, gerekse ticari ilanlarını kapsayacak.

  Düzenlemeye aykırı ilan girişi yapanlar ilan yayımlanmadan önce satış platformları tarafından uyarılacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Uyarıya rağmen kısıtlamaya aykırı ilan veren kişilere ilişkin tüm bilgiler bakanlığa bildirilecek.

  Ticaret Bakanlığı açıklamasında, 6 ay 6 bin kilometre şartı da hatırlatıldı.

  6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasına uymayan bireysel satışların da mercek altına alındığı, bu kapsamda söz konusu satışı yapanlardan savunma istendiği belirtildi ve "bu kişiler hakkında önümüzdeki günlerde idari para cezaları uygulanabilecektir." ifadesi kullanıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow