Otomobil fiyatları ucuzlayacak mı?

Otomobil fiyatları ucuzlayacak mı?

Sıfır araçların satışına kısıtlama getirildi. Artık yeni satın alınan bir sıfır otomobili satmak istediğinizde ya 6 ay bekleyeceksiniz ya da aracınızla 6 bin kilometre yol gitmiş olacaksınız. Peki, böyle bir kısıtlamaya neden gerek duyuldu? Bu kısıtlama nasıl uygulanacak? Ve en önemlisi nasıl bir katkı sağlayacak? Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu, CNN TÜRK canlı yayınında Büşra Arslantaş'ın sorularını yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Araç fiyatları neden yüksek? Bunun birkaç tane ayağı var. Bir tanesi enflasyon, bir tanesi kur artışı, bir tanesi de araç yokluğu. Araç yokluğu için distribütör firmalar da aracın olduğu dönemde yapacakları indirimi, araç yokluğu olduğu için bu indirimi yapmıyorlar. Diğer son kısımda kalan, araç olmadığı için normalin üstündeki satış fiyatları. Bunlar da bir etki. 

Sıfır araçların satışına kısıtlama getirilmesi, tüketiciye indirim olarak yansıyacak mı? Evet yansıyacak. Kayıt dışı al-sat yapanlar, 'Buradan çıkma dönemimiz geldi' gibi düşünerek buradan çıkabilir. Ama araçlara gelen zammı engelleyemeyiz. Daha ağustosun başında her firma yüzde 2-5 arasında zamlar yaptı. Enflasyon ki bugün de açıklandı. Yaklaşık yüzde 70-80 yıllık enflasyondan bahsediyoruz. Kur artışını öneremeyiz. İnşallah bu düzeylerde kalır ama bunlar olduğu sürece araç fiyat artışı bunun dışında engellenemez bir durum olarak duruyor.