hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otomobilde rüzgâr tersine mi döndü?

  Otomotivde alınan önlemler sonuç mu veriyor? Piyasada “Araç 3 ay sonra gelecek” diyen bayiler kampanya açıklama başladı. Fiyatlar da düşüş eğilimi var. Şu anda durum ne? Beklenti ne olacak?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Otomobilde rüzgâr tersine döndü mü? Bir dönem ‘Araç yok’ denilen bayiler kampanyalara başladı. "Araç 3 ay sonra gelecek” diyen bayiler, şimdi 3 saatte araç teslim ediyor. Sıfır araçlar için aksesuar hediye ediliyor.

  Sektör Temsilcisi Muhammet Ali Karakaş konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  NE OLDU?

  Merkez Bankasının almış olduğu faiz artırım kararları üst üste gelen kararlar sonucunda al-satçı dediğimiz piyasada fiyatları şişiren otomobilleri toplayan, stoklayan kesimin artık karlı görmemesinden bankalarda artan faizlerde o tarafa biraz daha yönelmesi diyebiliriz. Bir ikincisi yine Ticaret Bakanlığımızın almış olduğu ‘6 Ay 6 Bin km’ yasağının bireysel kişilere getirilmesi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "6 ay, 6 bin kilometre sınırından, ilan sitelerine getirdiğimiz kısıtlamalara, liste fiyatından daha fazla para talep eden bayilere yönelik denetimlere kadar attığımız çeşitli adımlarla otomobil piyasasındaki balonu gördüğünüz gibi söndürdük" demişti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Belli bir yaş aralığında oldu özellikle 0 ve 0’ın üzerinde olan bu balon fiyatların düşmesi neticesinde %10'luk- %15lik düşüşlerden bahsedebiliriz. Alıcının az, satıcının bol olduğu piyasada fiyatların düşük olduğu döneme geçtik.

  "Talep çok sıraya girin. Sıraya girmek için ek ücret ödeyin. Bu pakete ek aksesuar ücreti verin. Cila-boya mecburi. Bu kasko şart" diyerek işi fırsatçılığa döken galeri ve bayiler, şimdi arka arkaya hayata geçirdikleri kampanyalarla müşteri aramaya başladı”

  Mevcut ekonomide sık bilinen bir dengesizlik oldu yani iki ay önce satılık 300 bin otomobil varken, şu an Türkiye’de satılık 1 milyona yakın otomobil var. Yani insanların aklı otomobil alma değil, satma dönemine geçtiler.

  Kimi bayi mevcut aracını sıfır kilometre araçla değiştirene 50 ila 100 bin TL arasında takas desteği sunarken, kimi de araç fiyatının yüzde 10'una kadar 12 ay 0.99 faizle kredi desteği veriyor. Otomobilde liste fiyatının yüzde 10-20 üzerinde yapılan balon satışlar sönerken, bazı modellerde liste fiyatına yüzde 5-10 indirim dahi yapılıyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow