hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otomobillerde kış bakımı nasıl olmalı?

  Havalar soğudu, kış kendini hissettirmeye başladı. Hem can güvenliği hem de sonrasında çıkacak masraflar için araçlara şimdiden kış bakımı yaptırmak son derece önemli. Peki otomobillerde kış bakımı nasıl yapılır? Uzmanından yanıtları, CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Ümit Sertabipoğlu'nun haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Silecekler, lastikler, motor. Kış kapıyı çalarken otomobilinizin de sert hava koşullarına hazır olması şart.

  Bunun yanı sıra aracın tüm kontrolleri sağlanmalı. Aracın motorunu kışa hazırlayan başlıca faktör ise antifriz. Otomobil ustaları ise sürücüleri uyarıyor. ‘Antifiriz deyip geçmeyin’ diyor.

  Otomobillerde kış bakımı nasıl olmalı

  Servis bakım ustası Şaban Bodur araçlar için kış bakımının önemine dair şu ifadeleri kullandı: “İlk önce aracın genel kontrollerini yapıyoruz. Kışa hazır mı değil mi diye. Önemli şeyler silecekleri lastiklerimiz yol tutuşu açısından biliyorsunuz yaz lastikleri aynı görevi göremiyor. Onun için kış lastikleri çok önemli kontrol ediyoruz eğer takılı değilse müşterimizi uyarıyoruz. Donma yapabilir yapışma yapabilir ve camı tam silemez şu gördüğünüz fitilleri bozulabilir bunlara dikkat etmek gerekiyor. Yürüyen kısmına bakıyoruz aracın bir boşluk var mı yola tutunmasını engelleyecek anormal bir kısım onlara bakıyoruz. Aletimiz var, şu aleti motorun su bidonuna daldırttıktan sonra şöyle çektiriyoruz suyunu gördüğünüz gibi hareket etti. Aracın eksi 15'e kadar donmayacağını gösteriyor bize bu rakam. Motorun artık tabiri caizse kanser olduğu anlamına geliyor. Pas geliyor komple görüyor musunuz? İleride motorun çeşitli yerlerinde aksamları hepsi zarar görecek ve termostatı su tapaları hepsi zarar görecek ve maliyet çok çok yukarılara çıkacak 40 bin, 50 bin lira. Eğer motoru tamamen yerse 100 bin liraları bile geçebilir bir antifiriz yüzünden.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow