Sıfır araç fiyatları düşmeye başladı

Sıfır araç fiyatları düşmeye başladı

Yıl sonu yaklaşırken otomobil markaları kampanyalara ağırlık vererek fiyatlarını düşürdü. Sektör temsilcileri neden bu kampanyalara yöneldi? İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel’e sorduk.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Yıl sonuna yaklaşırken otomotiv sektöründe fiyatlar gerilemeye başladı. Otomobil markaları çeşitli kredi imkanları ve takas yöntemleri sundu, aylarca süren araç teslim süreçlerini de kısalttı.

Ticaret Bakanlığı özellikle internet sitelerinde alım-satım yapan ilanlarla ilgili çalışma başlattı, aksesuar adı altında fatura kesmeden işlem yapanlar ve fahiş fiyatlı ilanları denetledi.

Sıfır araç fiyatları düşmeye başladı

İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel konuyla ilgili, “Şu anda sıfır araçlarda pandemi öncesinde olduğu gibi çeşitli kampanyalar düzenlenmekte, sıfır faizli satış yapılmakta %15-20’lere varan peşin alımlarda indirimler uygulanmakta. Bu sıkıntının en önemli sebebi pandemi sürecinde yaşanan arz-talep dengesizliğiydi. Kayıt dışı diye tabir ettiğimiz kişilerin sektöre ciddi anlamda müdahalesi vardı. Bunlar işleri bu olmadığı halde otomobil alım satımını kendilerine bir meslek edindiler ve bu manada araç alım satımlarına girdiler. Al-satçı diye tabir ettiğimiz kişiler piyasadan elini çekince sıfır araçta bir bollaşma meydana geldi. Araçta bollanma yaşanınca tekrar eski günlerinde döndü diyebiliriz sektörümüz” ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow