Pide fiyatları ne kadar oldu? İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'de 2020 pide fiyatları...

Pide fiyatları ne kadar oldu? İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'de 2020 pide fiyatları...

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye Fırıncılar Federasyonu 2020 pide fiyatları ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamada İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Samsun ve Sakarya’daki pide fiyatları paylaşıldı. Peki, 2020 yılında hangi ilde pide ne kadar olacak?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pide fiyatları ile ilgili beklenen açıklama Türkiye Fırıncılar Federasyonu tarafından yapıldı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı 2020 yılında uygulanacak olan fiyat listesini paylaştı. Buna göre bazı illerdeki pide fiyatları şöyle…

PİDE FİYATLARI NE KADAR?

  • İstanbul 350 gramı 3 TL, 400 gramı 4 TL
  • Ankara 275 gramı 2 TL
  • İzmir 300 gramı 3 TL
  • Bursa 200 gramı 2 TL
  • Kocaeli 370 gramı 3,5 TL
  • Samsun 470 gramı 4 TL
  • Sakarya 470 gramı 4,5 TL

Federason Başkanı Balcı’nın açıklamalarının tamamı şöyle: Pide fiyatları konusunda illerdeki odalarımız bundan yaklaşık 20 gün önce çalışmalarını yaparak, bağlı oldukları odalarda gelen maliyetler konusunda fiyatları almış bulunmaktalar.

Biz federasyon olarak illerimizde geçen sene uygulanan 8-8,5 azami kilogram fiyatını 10 liranın üzerinde olmaması için genelge yayınladık. Odalarımız da bu genelge çerçevesinde illerinde kendi maliyet hesaplamalarını yaparak, Esnaf Odaları Birlikleri’nden, Ticaret Odaları’nda fiyatlarını almış durumdalar.

Buna göre; Ramazan ayında üretilecek Ramazan pidesi Ankara İlinde 275 gramı 2, liradan, İzmir’de 300 gramı 3 lira, İstanbul’da 350 gramı 3 lira, 400 gramı 4 lira olacak. Bunların azami kilogramları 10 TL’ye geliyor. 10 liranın üzerinde değil. Bursa ilinde 200 gramı 2 lira, Kocaeli’de 370 gramı 3,5 lira, Samsun’da 470 gramı 4 lira, Sakarya ilinde 470 gramı 4 buçuk liradan satılacak. Geçen yıla bakmış olduğumuzda geçen yıla göre yüzde 8-13 arasında bir fiyat artışı mevcut. Geçen yılla bu yıl arasındaki un, maya, susam fiyatlarını karşılaştırdığımızda bunu en alt seviyede tutmaya çalıştık. 1 ay üreteceğimiz bu ramazan pidesinde alım gücünü de göz önünde tutarak bu fiyatlar belirlenmiştir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ramazan ayındaki bu süreci halkımızla birlikte en iyi şekilde geçirmemizi temenni ediyorum. Bakanlığımızın yapmış olduğu genelgeye bütün vatandaşlarımızın uyacağını umuyorum.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber