Ramazan'ın ilk orucu Oruç Baba Türbesi'nde açıldı

Ramazan'ın ilk orucu Oruç Baba Türbesi'nde açıldı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

İstanbul'da, Ramazan'ın ilk iftarı açıldı. Yanına ailesini akrabasını, komşusunu alan iftar sofralarına koştu. Ramazan denince akla gelen Oruç Baba yine ziyaretçilerin akınına uğradı. Sultanahmet'te ise 30 bin kişi iftar açtı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüzlerce kişi bu Ramazan'da da Geleneğı bozmadı. Oruç Baba Türbesi'ni doldurdu. Kimi ev, kimi para, kimisi de çocuk diledi. Oruç Baba Türbesi'nin atmosferini yaşayıp orucunu açmak isteyenler erken saatlerde türbedeydi. İstanbul kadar şehir dışından da gelenler vardı. Türbenin dışı da oldukça hareketliydi. Geçtiğimiz Ramazan ayında diledikleri dilekleri gerçekleşenler sirke ve şeker dağıttı.

Rivayete göre, çok eski bir tarihte Fatih'te yaşayan fakir bir adam, iftarını da bir parça ekmek ve sirkeyle açarmış. İşte inanışa göre ilk oruç tıpkı Oruç Baba'nın yaptığı gibi sirke ve ekmekle açıldığında dilekler kabul oluyor. Bu nedenle yüzlerce kişi sirke ve ekmekle oruçlarini açtılar.

İstanbul'da Ramazan sevincinin doyasıya yaşandığı bir diğer yer de Sultanahmet meydanıydı. İstanbullular meydanda kurulan iftar sofrasına yoğun ilgi gösterdi. Mehter takımının gösrterisiyle ezanı bekleyen İstanbullular topun patlamasıyla ramazan ayının ilk orucunu dualarla açtılar.

Bağcılar, Kağıthane,  Esenler ve bir çok yerde İstanbullular ilk iftarı beraber karşıladı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber