ABD'den "Shigella" uyarısı

ABD'den "Shigella" uyarısı

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, yeni bir uyarı yayımladı. Shigella adlı bakterinin antibiyotiğe dirençli yeni türü konusunda dikkatli olunması yönünde çağrı yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Tüm dünya koronavirüs salgınının ardından, olası yeni salgınlara karşı alarmda. Son uyarı, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden geldi. Shigella bakterisinin antibiyotiğe dirençli yeni türlerine dikkat çekildi.

Merkez, yeni varyantlar için bakteriler ve küfler gibi mikropların varlığını azaltma gücüne sahip maddeli tedavinin sınırlı olduğunu söyledi. Uyarıda bakterinin bulaşma yöntemlerine de yer verildi. Kişiden kişiye temasla, yiyecek ve su yoluyla bakterinin bulaşabildiği aktarıldı. Her yıl 450 bin civarında vaka görüldüğü belirtildi.Yüreklere su serpense, enfekte olan kişilerin tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmeleri. Birçok vaka, sıvı alımı ve dinlenmeyle atlatılabiliyor. Ancak diğer hastalıklara sahip kişiler antibiyotiklere ihtiyaç duyuyor. Shigella bakterisi, ateşe, ishale ve mide ağrısına neden oluyor. İlaca dirençli yeni türse, 2015'ten bu yana vakaları arttırıyor.

ABD'de ilaca dirençli

ABD'de ilaca dirençli