Alzheimer’a karşı Akdeniz tipi beslenme

Alzheimer’a karşı Akdeniz tipi beslenme

Türkiye'de yaklaşık 1 milyon Alzheimer hastası var. Uzmanlar da bu hastalığın yıkıcı etkilerini azaltmak için bir takım önerilerde bulunuyor. Akdeniz tipi beslenmenin önemine dikkat çekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yıkıcı etkisini azaltıyor. Beyin sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Uzmanlar Alzheimer’a karşı Akdeniz tipi beslenmeyi öneriyor.

"HASTALIĞIN ÖNLENMESİNDE ETKİLİ"

Türkiye'de her 80 kişiden biri Alzheimer hastası. Ve sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu hastalıkla mücadele eden kişilerin sağlıklı beslenmesi şart. Uzmanlar "Hastalığının yıkıcı etkilerini azaltmalısınız" diyor. Bunun için Akdeniz tipi beslenmenin önemine dikkat çekiyor.

"BRÜKSEL LAHANASI, MARUL, ISPANAK VE KAYISI TÜKETİN"

Kızılay Hastanesi Beslenme Diyet Uzmanı Nurdan Çeliktaş, "Beyin sağlığını koruyucu ve damar sağlığını koruyucu olması açısından daha çok zengin besinler öneriyoruz. Akdeniz beslenme de bunun için uygun bir beslenme şeklidir. Salam, sosis, cips gibi hazır çorbalar gibi işlenmiş gıdalar bellek sorunu oluşturduğu için bu tür kişilerin bu besinlerden uzak durmaları lazım. Brüksel lahanası, ıspanak, marul gibi sebzelerde aynı zamanda çilek, portakal, kayısı gibi meyvelerde, yağlı tohumlarda ceviz, badem, fıstık gibi kuruyemiş gruplarında, aynı zamanda yağlı balıklar önemli besin gruplarıdır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı