hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aralıklı oruç nasıl yapılır?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Son dönemlerde popüler olan aralıklı oruç hem kilo vermek hem de sağlıklı bir yaşam sürdürmek için uygulanıyor. Peki aralıklı oruç nedir? Kimler yapabilir? Detaylar, CNN TÜRK muhabiri Gaye Sude Kayışlı'nın haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Günümüzde birçok diyet çeşidi var. Son dönemlerde popüler olanlardan biri de aralıklı oruç diyeti. Peki bu aralıklı oruç nedir?

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Gençyürek Yılmaz: Aralıklı oruç son dönemlerde oldukça popüler oldu ama aslında bir diyet şekli değildir. Bir beslenme düzenidir. Aslında dünyada en çok kullanılan yöntemi 12-8 bir saate dayalı kilo verme amaçlı ya da insülin duyarlılığında iyileştirme amaçlı kullanılan bir beslenme yöntemidir.

  -Aralıklı orucun aslında bir diyet değil de beslenme düzeni olduğunu belirttiniz. Peki bu aralık oruç nasıl yapılıyor?

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Gençyürek Yılmaz: Yediklerimizden çok belli saatler arası açlığa dayalı bir düzen. Saat 12 itibari ile ilk öğünümüzü yapıp aralardaki beslenmeyi hafif tutup akşam 8 sonrası da hiçbir katı gıda tüketmemeye dayılı bir beslenme düzenidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  -Aralıklı orucu kimler yapabilir? Faydaları neler?

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Gençyürek Yılmaz: Herkes kesinlikle uygulamamalı. Özellikle gebe kişiler, emziren anneler. Bu diyet yöntemi onlar için uygun değildir ya da özellikle bir kanser hastası gibi hastalığı olanlar uygulamaması gereken yöntemdir. Sağlıklı bireyler deneyebilir. Özellikle şeker hastaları, kalp hastaları olan kişilerde kısa süreli deneme yapılabilir. İyiye gidiyorsa kontrol altında tutularak devam ettirilmeli.

  -Belli dönemlerde birçok diyet çeşidi popüler oluyor ve daha sonradan bu diyetlerin zararları ortaya çıkınca da yok oluyorlar. Peki aralıklı orucun böyle bir durumu var mı? Aralıklı orucun zararları neler?

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Gençyürek Yılmaz: Aralıklı orucun zararları olabilir. Kan şekerinde ani düşüşler, şok durumu, ölüme kadar gidecek zararları görüldükten sonra herkes tarafından korkulan bir beslenme düzeni haline geliyor. Diyet şekli olarak tanımlanmamalı hiçbir yerde. Tamamen bir beslenme düzenidir. Bu beslenme düzenine uyum sağlayan kişiler ömür boyu da devam ettirebilirler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow