hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bahar alerjisine dikkat

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Bahar aylarıyla birlikte alerjisi olanlar için de zorlu günler başladı. Peki bahar alerjisinden korunmak mümkün mü, çözüm ne? Detayları İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aydın Tunçkale CNN TÜRK'e aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bahar geldi, polenler yayılmaya başladı. Bahar alerjisi olanlar ise hastanelerin yolunu tuttu. Vücuda giren polenler vücutta farklı reaksiyonlar gösterebiliyor. Vatandaşlar ise grip geçirdiğini sanarak hastanelerin yolunu tutuyor.

  Konuyla ilgili CNN TÜRK’e açıklamalarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aydın Tunçkale, “Baharların açması, polenlerin saçılması, çimenlerin yeşermesi ve yeniden her yerde ot bitmesi sonucunda ortaya çıkan, ortama yayılan polenleri bizde solunum yolumuzla vücuda alıyoruz. Genellikle işte burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, boğaz ağrısı, kuru bir öksürük, bazen gözlerde yaşarma gibi belirtiler karşımıza çıkıyor. Hastaların önemli bir kısmı aslında bu dönemde grip zannettikleri bu belirtilerle bize başvuruyorlar ama yaptığımız incelemeler sonucunda çok fazla grip bulmuyoruz. İnfluenza virüsü genellikle mart, nisan aylarına doğru ortadan kalkmaya başlıyor ve bundan sonra aslında klinik tabloyu etkileyen şey alerji” ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bahar alerjisine dikkat

  Tunçkale, “Peki alerjiden etkilenenler nasıl korunmalı?” sorusuna da “Eğer kişi dış ortamdaki alerjenlere karşı reaksiyon gösteriyorsa dışarıya çıkarken maske takmalıdır” şeklinde yanıt verdi.

  Uzmanlar bu alerjik dönemin geçici olduğuna, şikayetlerin yaz aylarında son bulduğuna dikkat çekiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow