hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beyin pili ile parkinsonu yendi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Parkinson hastalığı yaşlı hastalığı olarak biliniyor ama gençler arasında da yaygınlaşmaya başladı. Özbekistanlı bir genç parkinsona yakalandı ve tedavi için Türkiye'ye geldi. Ameliyatla beyin pili takıldı. Detayları, CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh ile aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ellerde titreme, yürüme güçlüğü, konuşma ve hareket yavaşlaması. Hastalığın adı parkinson. Yaşlı hastalığı olarak bilinse de gençler de görülebiliyor. İşte o hastalardan biri de Özbekistanlı Azizbek Ramanov. 4 yıldır mücadele ettiği parkinson hastalığından kurtulmak için Türkiye'ye geldi, yaklaşık 2,5 saatlik ameliyatı sona erdi. Ameliyat, uyanık ve konuşarak yapıldı. Azizbek Ramanov en genç pilli parkinson hastalarından biri oldu.

  Beyin pili ile parkinsonu yendi

  Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh, “Bugün kendisine beyin pili ameliyatı uyguladık. Ameliyatın son aşamalarındayız, hastamızın beynine iki adet ince beyin pili yerleştirdik. Bu sistem beynin içinde iki ince elektrodu cilt altına yerleştiriyoruz. Beyindeki elektriksel aktiviteyi değiştirdik. 2 gün sonra da beyin pilini programlayacağız, elektrotların oradaki varlığı da hastayı iyi ediyor. Şu anda ameliyat başına göre çok daha iyi konumda. Yaklaşık 3 haftalık bir pil programlama sonucunda memleketine geri dönecek” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow