"Ceviz kalbe iyi geliyor"

"Ceviz kalbe iyi geliyor"

Kolayca erişilebilirliği, uzun süre saklanabilmesi, gıdalara farklı şekilde katılabilmesi ve diyetlerin olmazsa olmazı olan cevizin faydaları saymakla bitmez. Peki, cevizin kalbe de iyi geldiğinizi biliyor muydunuz? CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, detayları Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen'le konuştu.

Cevizin damak zevkine uygunluğu ve içerdiği besin öğeleriyle insan sağlığına birçok faydası var. Peki, cevizin kalbe de iyi geldiğinizi biliyor muydunuz? Ancak kimileri cevizi pek sevmiyor. Hamur işleriyle tüketmeyi tercih ediyor. Uzmanlar ise bu konuda uyarıyor. Zeytinyağlı gıdalarla ve meyveyle tüketilmesini öneriyor.

Peki, ceviz kolesterolü düşürüyor mu? Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, "Cevizin içerisindeki omega-3, lif ve antioksidan özellikli mikrobesinlerin kalp hastalıkları açısından koruyu olduğu anlaşıldı. Günde 3 yada 4 ceviz yediğinizde vücudumuzun ihtiyacı olan omega-3'ün yüzde 85'ini yerine koymuş olabiliyoruz. Şunu unutmayalım kolesterol değerlerimizi iyileştirse, düşürse de kolesterol ilacının hiçbir zaman ilacın yerini alamaz" dedi.