hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Deprem sonrası vertigo oranı arttı"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından vertigo şikayetlerinde artış var. Peki, "baş dönmesi" olarak bilinen vertigo nasıl tedavi edilir? Nörolog Dr. İlker Bebek'e sorduk.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PSİKOLOJİK ETKİLİ VAKALARIN SAYISI YÜKSELDİ

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından depremzedelerde pek çok hastalık ortaya çıktı. O hastalıklardan biri de baş dönmesi olarak bilinen vertigo. CNN TÜRK'e konuşan Nörolog Dr. İlker Bebek, "Depremden sonra olan bu psikojen, anksiyeteye bağlı vertigo hastalarımızın sayısı oldukça arttığından dolayı psikojen hastalıklara, anksiyeteye yönelik tedavileri diğer vertigo tedavilerimize ilave olarak tercih etmekteyiz. Dururken hareket ediyormuş hissi vermesi ya da çevrenin dönmesi hissi ya da ayağının altından yer kayıyormuş hissi gibi değişik değişik hastadan hastaya değişen şikayetlerle gelir hastalar" dedi.

  Deprem sonrası vertigo oranı arttı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ANİ HAREKETLER TETİKLER, BAŞ DÖNMESİ ŞEKLİNDE OLUR"

  Vertigo acil servise en sık başvurulan sebeplerden biri. Dünya nüfusunun yüzde 10'unda görülüyor. Dr. İlker Bebek, "Ani hareketler vertigoyu çok tetikler. Ani, beklenmedik hareketler vertigoyu tetikler. Uykusuzluklar ve stres bozuklukları da vertigoyu çok tetikler" diye konuştu.

  "TEDAVİDE KULAK KRİSTALLERİNİ YERİNE OTURTUYORUZ"

  Vertigo erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülüyor. Tedavisinde ise çeşitli tıbbi uygulamalar yapılıyor. Dr. İlker Bebek, "Vertigoya yönelik manevralarla denge kristallerini yerine oturma amaçlı manevra uygulamaları yapıyoruz. Gerek serum olarak gerek tablet olarak ilaç tedavileri uyguluyoruz" diye konuştu.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow