hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Diyabet ilacı kilo verdirdi

  Diyabet ilacı obezite hastalarında kilo verdirdi. Kulağa ilginç gelebilir. Çalışma Yale Üniversitesi'nde bilim insanları liderliğinde gerçekleşti. 72 haftalık bir bilimsel çalışma ilginç sonuçları beraberinde getirdi. Araştırmaya katılan aşırı kilolu kişiler, kendilerine verilen ve tip 2 diyabet hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç sonrasında dikkate değer bir şekilde kilo verdi. Peki uzmanlar ne diyor?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  72 HAFTA BOYUNCA OBEZİTE HASTALARINA İLAÇ VERİLDİ

  72 hafta boyunca denekler incelendi. Gün geçtikçe kilo verdikleri belirlendi. Tip 2 diyabet hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç sonrasında obezite hastalarının vücut ağırlığının ortalama yüzde 16 ila 22,5’ini kaybettiği saptandı.

  Çalışma Yale Üniversitesinde yapıldı. 72 hafta boyunca aşırı kilolu kişilere tip 2 diyabet hastalığı tedavisinde kullanılan ilaç verildi. Üç gruba ilacın 5mg, 10mg ve 15mg dozları verildi. Tüm katılımcılara ayrıca düşük kalorili diyete ve haftada en az 150 dakika spora bağlı kalmalarına yardımcı olmak için düzenli yaşam tarzı danışmanlığı seansları ile yardımcı olundu. 72 hafta sonunda 5 mg ilaç alanlar 16 kilo zayıflarken, 15 mg dozu alanlar 24 kiloya kadar zayıfladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "UZMAN KONTROLÜNDE ALINMALI, YAN ETKİLERİ VAR"

  Ancak uzmanlar bu ilaçlara karşı da uyarı da bulunuyor. Araştırmayı CNN TÜRK'e değerlendiren Metabolizma hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fatih Kılıçlı, "Yeni kuşak ilaçlarının bir kısmı kilo kaybettirebiliyor. Bunların ilk çıkan ürünleri Türkiye'de finanse ediliyor. Bu ürün yeni çıkan bir ürün. Haftada bir kez yapılıyor. İlacın en önemli özelliği yüzde 20'den fazla kilo kaybı sağlayan ilk ürün. Bu anlamda biraz ön plana çıkıyor. Tüm diyabet tedavileri kilo verdiriyor demek doğru olmaz. Dolayısıyla doğru hastada doğru ilacı seçmek bizim için çok önemli. Bazen yan etki olabiliyor. Hastaların bir kısmında bunun etkilerine bağlı tedavi kesmemiz gerekebiliyor. O yüzden her hasta için doğru bir seçenek değil" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow