hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Dizi ve oyunlardaki şiddet psikolojimizi bozuyor"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Psikolojimiz bozuldu mu? Dizilerde, bilgisayar oyunlarındaki şiddete özeniyor muyuz, tehlike büyük mü, sokak ne düşünüyor, işin uzmanı ne diyor? CNN TÜRK Muhabiri Fulya Öztürk ve kameraman Güngör Yılmaz, Uzman Klinik Psikolog Esra Ezmeci'ye sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çocukların, gençlerin oynadığı silahlı bilgisayar oyunları, her akşam evde izlediğimiz vurdulu kırdılı silahlı sahnelerin olduğu televizyon dizileri şiddete silaha özendiriyor mu, etkiliyor mu? Konu ile ilgili CNN TÜRK'e konuşan Uzman Klinik Psikolog Esra Ezmeci, oyunlardaki şiddetin özendirdiğini ve dizilerdeki şiddetin ise normalleştirildiğini söyledi. 

  Şiddet gösteren şeylerin daha çok izlenmesinin de bu yüzden olduğunun altını çizen Ezmeci, "İnsanların kişilik özelliklerinde gücü sevme yani gücün peşinden gitme var. Ama kişi ne oluyor; bir süre sonra o gücü de kendinden istiyor. İşte o zaman çok algılama ya da sorgulama becerisi gelişmemiş kişilerde şiddete eğilim maalesef artıyor. Devletimizin de yapacağı bir şey olursa belli standartlar getirilmeli ve bu kadar kolay olmamalı. Televizyon, bu çok izlenen dizilerin içindeki şiddetler bu kadar normalleştirilmemeli. Şiddet içerikli bilgisayar oyunlarına karşı da anne-babalar dikkatli olmalı. Anne-baba eğer kendisi zaten oturup işte internete bakıp, televizyonda dizileri açıp çocukların yanında sonra onları ‘Ama sen şiddet içerikli izleme.’ derse hiçbir işe yaramaz. Çok şiddet içerikli oyunları mutlaka aileler kontrol etmeli. Özellikle interaktif iletişim içinde oldukları, çevrimiçi şekilde yazışma içinde oldukları şeyleri mutlaka kontrol etmeliler" dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow