Dr. Mehmet Öz'den koronavirüsten korunma yolları

Dr. Mehmet Öz'den koronavirüsten korunma yolları

Koronavirüs küresel salgın boyutuna ulaştı. Uzmanlar korunma yollarını anlatıyor. O uzmanlardan biri de Türkiye'nin yakından tanıdığı Doktor Mehmet Öz. Doktor Öz, koronavirüsten korunma yollarını hazırladığı video ile anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Doktor Mehmet Öz'ün tavsiyelerinden öne çıkanlar öyle: 

7 saat her gece düzenli uyku mühim. Düzenli egzersiz de mühim. Her gün yarım saat kadar egzersiz yapmaya çalışın. Soluduğunuz havanın kalitesini de artırın. Havanın kuru olması, soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğalması için ideal bir ortam. Onun için nemlendiricileri kullansanız iyi olur. Hepa filtreler de aynı zamanda çok mühim. Bu virüs partiküllerinin sayısını azaltır.

El sıkışmayın. Yüzünüze lütfen dokunmayın. Koronavirüsler bir çok yüzeyde bir haftadan fazla yaşayabilir. El yıkama süresini 3 kata çıkarın lütfen. 20 saniye kadar vakit gerekiyor. Bir de özellikle el parmaklarını da temizleyin. En az yüzde 60 alkol içeren el dezenfektanlarını kullanabilirsiniz aynı zamanda.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yüzeyleri de güzel dezenfekte edin. Alkollü maddeleri kullanmaya çalışın. Temizlediğiniz zaman 3 dakika kadar vakit verin kurusun.

Bir de unutmayın ilaçlar. Reçeteli ve reçetesiz ilaçlar da mühim. Onları da evde bulundurmamız gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, her türlü mikropla savaşmak için önemli. Turunçlar ve böğürtlen gibi vitaminleri yüksek olan meyve ve yeşil yapraklı sebze yemek bu ara çok mühim olur.

Grip aşısı olun. Nisan ayına kadar olabilirsiniz. Mevsimsel semptomlar Kovid-19 ile karışmasın diye hiç olmazsa grip aşısı olun.