Gribal enfeksiyonlarda artış var

Gribal enfeksiyonlarda artış var

Havaların soğumasıyla üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarında artış görülüyor. Uzmanlar, özellikle çocuklarda görülmeye başlanan enfeksiyonun aralık ve ocak aylarında etkisini daha da artırabileceği uyarısında bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Havalar soğudu, üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarında artış görülmeye başlandı. Enfeksiyona en fazla yakalananlar ise çocuklar oldu. Yetişkinlerde görülen enfeksiyonlarda ise durum daha farklı. Gribal enfeksiyonların önümüzdeki 2 ay yoğun şekilde görüleceğini belirten uzmanlara göre koronavirüs tehlikesi ise en alt seviyede. Tedavi için ise mutlaka doktor kontrolü şart. Zira kulaktan dolma bilgilerle ya da tavsiye üzerine kullanılan bitkisel ürünler sağlık açısından tehlikeli olabilir.

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Gerçekten zatürre oranı, üst solunum alt solunum yolu enfeksiyonu, bakıldığında hastaneye yatması gereken çocuk sayısında bir artış var. Son bir aydır, bir-bir buçuk ay kadar çok beklemediğimiz bir farklı bir üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu görüyoruz. Birkaç virüsün ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Koronavirüste artış var ama korkulacak düzeyde değil. Aşılama ve hastalığı geçirme ile kazandığımız immünüte sayesinde koronavirüs bitme noktasına geldi. Yani istediğimiz seviyeye geldi. Garanti altına alınmamış, test edilmemiş hiçbir bitkisel çayı bitkisel ürünü kullanmayın diyoruz. Çünkü bitkisel kaynaklı toksinleri aldığımız zaman, karaciğerimize böbreğimize beynimize, damar yapımıza hakikaten zarar verebiliyor. O yüzden sağlıkçı kontrolünde bunların alınmasını öneriyoruz.” sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı
'Kadınlar psikolojik şiddete daha fazla maruz kalıyor'

'Kadınlar psikolojik şiddete daha fazla maruz kalıyor'