"Grip mi yoksa korona mıyım?" Nasıl ayırt edeceksiniz?

"Grip mi yoksa korona mıyım?" Nasıl ayırt edeceksiniz?

Kiminin ateşi, kiminin ise eklem ağrısı oluyor. Son günlerde tırmanışa geçen grip vakaları herkesi endişelendiriyor. Birçok kişi "Acaba koronavirüs mü oldum" diyor. Peki grip ile koronavirüsün belirtieri aynı mı, nasıl ayırt ediliyor? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Başpınar'a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yurt genelinde üst solunum yolları şikayetleriyle hastaneye gidenlerin sayısı arttı. Etrafımızda da neredeyse 3 kişiden biri hasta. İyileşme süreci de epey uzun sürüyor. Bu da "kovid mi oldum" endişesini beraberinde getiriyor. Uzmanlar ise "test" yapılarak teşhis konulacağını söylüyor. Grip aşısı için çağrı yapıyor. Sağlık beslenmeye ve hijyene dikkati çekiyor.

Konu hakkında CNN TÜRK'e değerlendirmelerde bulunan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. İhsan Başpınar ise şunları söyledi:

Ateş oluyor, baş ağrısı oluyor, boğaz ağrısı oluyor, eklemlerde ağrı oluyor, sırtlarda ağrı olabiliyor. Bulgular neredeyse iç içe geçmiş durumda. Tek ayıracağımız yöntem test yapmak lazım. Şu anda en yaygın olarak influenza virüsünü görüyoruz. RSV virüslerini görüyoruz. Özellikle 2 yaşın altındaki çocuklarda tehlikeli seyredebiliyor. Zatürre yapabiliyor. Klinik muayenede bunu tespit etmek mümkün değil. Çünkü bulguların hepsi birbirine benziyor. Yaşlılar ve kronik hastalığı olanların kalabalık ortamlara girdiklerinde maske takmalarını, hijyen ve mesafe kurallarına uymalarını öneriyoruz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı