Güçlü bir belleğin sırrı ne? Uzman isim yanıtladı

Güçlü bir belleğin sırrı ne? Uzman isim yanıtladı

Beyin zannedildiğinin aksine kendini yenileme kabiliyetine sahip. Yapılan araştırmalar da bu bilgiyi doğrular nitelikte. Peki, güçlü bir belleğin sırları neler? Bütünsel ve Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Gülçin Tanıdır yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KARBONHİDRAT, ŞEKER VE UNDAN UZAK DURULMALI"

Uzmanlar, "Belleğinizi güçlü tutmak istiyorsanız onu daha çok çalıştırmalısınız" diyor. Peki ama nasıl? Birincisi sağlığınızı dikkat etmelisiniz. Konu hakkında CNN TÜRK'e açıklamalarda bulunan Bütünsel ve Fonksiyonel Tıp Uzmanı Dr. Gülçin Tanıdır, "Karbonhidrat, şekerden ve undan kısıtlı bir şekilde beslenmekte fayda var" dedi.

"İYİ BİR UYKU, GÜÇLÜ BELLEĞİN EN BÜYÜK GARANTİSİ"

Sadece sağlıklı beslenmek değil. Belleği güçlü tutmak için uyku da oldukça önemli. Zira iyi bir gece uykusu, güçlü bir belleğin en büyük garantisi ve güvencesidir. Ve zihin egzersizi. Dr. Gülçin Tanıdır, "Yeni bir şeyler öğrenerek, yeni aktiviteler katarak, özellikle sosyalleşerek sağlanır" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"STRESTEN UZAK DURUN, ZİHİN EGZERSİZİ YAPIN"

Stres de en önemli bellek törpülerinden biri. Bilgilerin kaydedilmesini zorlaştırdığı, odaklanmayı güçleştirdiği, hatırlamayı engellediği için sağlam bir bellek gücünü bile darmadağın edebilir. Dr. Tanıdır, "Daha uyumlu, daha güzel düşünceler ile stres faktörünüzü azaltmanızda fayda var" ifadelerini kullandı.

Kullanılan ilaçların bazıları bellek gücünü azaltabiliyor. Çünkü bellek bozan kimyasallarla dolu. Ve güçlü bir bellek için dikkat edilmesi gereken son faktör: Alkol. Zira dozu arttırıldığı taktirde beyin kapasitesini azaltabilir.