hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hava değişimi bağışıklık sistemini zayıflatıyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Bahar aylarının gelmesiyle birlikte havalar bir ısınıp bir soğuyor, bu durum bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Peki bu havalarda bağışıklığı korumak için nelere dikkat etmeliyiz?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bahar aylarının gelmesiyle havalar ısındı. Soğuk havadan sıcak havaya geçişler bağışıklık sistemini etkiliyor. Uzmanlar ise bol su tüketimi ve egzersiz öneriyor. Kronik hastalar da mevsim geçişlerinden olumsuz etkilenebiliyor.

  Bu dönemde tüketilen yiyecek ve içeceklere de dikkat edilmesi gerekiyor. Sebze ve meyve tüketiminin artırılması öneriliyor. Uzmanlar hava durumuna göre giyinmenin önemine de vurgu yapıyor.

  Prof. Dr. M. Hakan Terekeci konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

  “Bağışıklık sistemimiz ısı değişikliğinden olumsuz yönde etkileyecektir. Aynı zamanda adaptasyon yeteneği bozulacaktır. Bu dönemde özellikle bağışıklık sistemi normal yaş gruplarına göre daha zayıf olan yaşlılar daha çok etkilenmekte, o yüzden yaşlıların ve çok küçük çocukların bu mevsim geçişlerinde sıcak havalardan etkilenmemek için azami özen göstermeleri gerekiyor.

  Su tüketiminin fazla olması özellikle mevsimsel yorgunluk bahar yorgunluğu dediğimiz durumların atlatılması için sabah erken saatlerde egzersiz yapılması son derece önemli.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Migren ataklarının özellikle kalp at hastalıklarının tetiklenebileceğini unutmayalım sıcak soğuk farklarının olduğu zamanlarda bu durumlardan daha çok etkilenen yaşlıların bu konuya daha çok dikkat etmesinde fayda var.

  Kış çayları olarak bildiğimiz kekik, ıhlamur, adaçayı, zencefil gibi çayları da bu dönemde tüketmekte fayda var.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow