Her dört öğrenciden biri zorbalık mağduru

Her dört öğrenciden biri zorbalık mağduru

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Son dönemlerde okullarda ve okul önlerinde akran zorbalığı giderek artmaya başladı. Her dört öğrenciden biri buna maruz kalıyor. Peki, bir öğrencinin zorbalığa uğradığını nasıl anlayabiliriz? Detaylar CNN TÜRK muhabiri Emel Telli'nin haberinde...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

OKULLARDA VE ARKADAŞ ORTAMINDA ZORBALIK ARTIYOR

Bazen okulda, bazen arkadaş ortamında karşılaşılıyor. Akran zorbalığı giderek artıyor. Öğrencilerin yüzde 24'ü zorbalığa maruz kalıyor. Bu da her dört öğrenciden birini etkilediğini gösteriyor. Klinik Psikolog Pelin Hazer, "Akran zorbalığı, bir öğrencinin diğer öğrenciye sürekli ve eşit olmayan bir şekilde güç göstererek olumsuz etkilere maruz bırakmasıdır. Kaygı, endişe, depresyonun uzun vadede devam etmesi durumunda, intihar gibi ciddi girişimlere yol açtığını görmekteyiz" dedi.

ZORBALIĞIN OLUMSUZ ETKİLERİ NELER?

Akran zorbalığı fiziksel ve ruhsal olarak ikiye ayrılıyor. Klinik Psikolog Pelin Hazer, "Fiziksel zorbalık itme, tekme atma, şiddette bulunma gibi durumları içerirken, sözle olanı küçümseme, alay etme türleri kapsamaktadır. Peki aile, çocuğunun akran zorbalığına uğradığını nasıl anlayabilir? Birincisi o öğrenicilerin ders notları ve performansları ciddi düzeyde düşer. Bunun yanı sıra okula gitme isteğinde belirgin bir düzeyde azalma ve aile yönelik öfke patlamaları ya da aileden para talep etme gibi bir takım durumları sonucunda çocuğunuzun akran zorbalığına uğradığını anlayabilirsiniz. Öte yandan akran zorbalığına uğrayan çocuklarda uyku sorunu, iştahta azalma ya da bedensel olarak bir takım rahatsızlıklar görülebilir. Aileler akran zorbalığına maruz kalan çocuklar için okullardaki aile danışmanlığı ve rehberlik bölümlerine ve gerekirse sosyal hizmetlerle iş birliği yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber