İstanbul'da uyuz vakalarında artış var

İstanbul'da uyuz vakalarında artış var

Son yıllarda uyuz vakarlarında artış yaşanıyor. Öyle ki İstanbul'da hastanelere giden hasta sayısı iyiden iyiye yükseldi. Cilt hastalığı olarak görülen uyuza aslında bir parazit neden oluyor. Eğer bir kişiye hastalık bulaşırsa ailesi tümden hasta olabiliyor. Peki uyuz nasıl bulaşıyor ve nasıl tedavi ediliyor? CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak, Dermatolog Prof. Dr. Burhan Engin’e sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uyuz vakalarındaki artış devam ediyor. Gece kaşıntıyla başlıyor. Ciltte döküntüye neden oluyor. Halk arasında uyuz olarak bilinen hastalığa aslında bir parazit neden oluyor ve bulaş riski yüksek. 

Dermatolog Prof. Dr. Burhan Engin uyuz hastalığıyla ilgili, “Uyuz paraziti vücutta kendine yer seçiyor. Kaşıntıyla birlikte ortaya çıkıyor. Özellikle parmak araları, koltuk altı, buralara yer yapar ve yumurta bırakarak büyür. Gece uykudan uyandıran kaşıntı varsa uyuz hatalığından şüphelenilebilir” ifadelerini kullanırken erken teşhisin önemine de dikkati çekti: “Uyuz hastalığında da erken teşhis önemli, aksi takdirde hastalık direnç kazanabilir, ayrıca sadece uyuz hastalığına yakalanan kişinin tedavisi yeterli değil. Son dönemde direnç kazanan hastalığı görebiliyoruz ve ailenin tedavisi de burada çok önemli.”

Uyuz, kalabalık ve düşük hijyenik ortamlarda hızlı yayılıyor

Uyuz, kalabalık ve düşük hijyenik ortamlarda hızlı yayılıyor