Kalp hastalarına soğuk hava uyarısı

Kalp hastalarına soğuk hava uyarısı

Uzmanlardan kalp rahatsızlıkları olanlara soğuk hava uyarısı geldi. Soğuk havanın kalbi besleyen damarlarda daralmaya yol açarak göğüs ağrısı ve kalp krizine neden olabildiği belirtildi. Peki, ne önlem alınmalı? Konya Kızılay Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sami Şahin yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Soğuk hava damarları olumsuz etkiliyor. Kış mevsimi kalp hastaları için risk oluşturuyor. CNN TÜRK'e konuşan Konya Kızılay Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Sami Şahin, "Kış aylarında kalp-damar hastalıklarının görülme riski 3 kat daha artmakta. Özellikle rüzgarlı havalarda damarlarımızda oluşan spazm, yani büzüşmenin etkisi kalbe sunulan oksijeni azaltmakta. Dolayısıyla kalp damar hastalığı bulunan hastalarda göğüs ağrısı veya ani kalp kriziyle karşımıza çıkmakta" dedi.

Uzmanlar, kalp-damar rahatsızlıkları olanların sabah erken ve akşam saatlerinde dışarı çıkmamasını öneriyor. Ayrıca soğuk havada giyinme ve beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Dr. Sami Şahin, "Dışarıya çıkarken özellikle göğüs kafesimizi örten, soğuğu kesen giysiler tercih etmeliyiz. Diyetine çok çok dikkat etmeli, enerji içeriği olan diyet ama çok yağlı ağır beslenmekten kaçınmalı. Kalbimiz daha hızlı çalıştığı için soğuk, rüzgarlı havalarda sabah erken saatlerde yürüyüş, egzersiz çok çok önermiyoruz" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı