hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Karaciğerin sinsi hastalığı

  Vücutta yağlanma, siroz hastalığına neden olabiliyor. Uzmanlar uyardı. 10 yıl sonra Türkiye'de 500 bin kişi karaciğer yağlanmasına bağlı siroz olabilir. Peki, karaciğerin yağlandığını nasıl anlarız? Yağlanmayı nasıl önleriz? CNN TÜRK muhabiri Gökçe Tümer ve kameraman Caner Emre Kınacı, detayları Genel Cerrah Prof. Dr. Onur Yaprak'a sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "GÖBEĞİNİZ BÜYÜYORSA KARACİĞERİNİZ DE YAĞLANMIŞTIR"

  Dengesiz beslenme, fast food tüketimi, hareketsiz yaşam vücutta yağlanmaya sebep oluyor. Vücudun yağlanmasını karaciğer yağlanması takip ediyor. Peki, karaciğerinizin yağlandığını nasıl anlarsınız? Uzmanlar bel ölçülerine dikkat çekiyor. Genel Cerrah Prof. Dr. Onur Yaprak, "Kadınlarda 90, erkeklerde 100 cm bel çevresi santral yağlanmanız olduğunu gösteriyor. Bu durumda karaciğeriniz yüzde 90 oranında yağlı demektir" dedi.

  Uzmanlar karaciğerdeki yağlanmanın siroza neden olabildiğini vurguluyor. Prof. Dr. Onur Yaprak, "20 yıl önce her 10 kişiden birinin karaciğerinde yağlanma olurken, günümüzde her üç kişiden birnin karaciğeri yağlı duruma geldi. Karaciğer yağlanmasından neden endişe ediyoruz? Karaciğer yağlanması yıllar içerisinde tedavi edilmezse siroza gidiyor. Türkiye toplumunun bir 10 yıl sonra 100 milyon olacağını düşünürsek, bu da 500 bin kişinin maalesef karaciğer yağlanmasına bağlı siroz olacağını düşündürüyor" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Vücut yağlanmasıyla başlayan karaciğer yağlanmasını önlemenin yolları ise sağlıklı beslenme, spor ve kaliteli uykudan geçiyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow