Karaciğeriniz alarm veriyor olabilir

Karaciğeriniz alarm veriyor olabilir

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Karaciğer yağlanması kimi zaman kötü sonuçlar doğurabiliyor. Peki, vücuda verdiği zararları biliyor muydunuz? CNN TÜRK muhabiri Emel Telli ve kameraman Mehmet Bulut, Gastroenterolog Özlem Özer Çakır'la konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve fazla kilo karaciğer yağlanmasına zemin hazırlıyor. Tedavi edilmediğinde karaciğer iltihaplanmasına yol açıyor. CNN TÜRK'e konuşan Gastroenterolog Özlem Özer Çakır, konu hakkında şunları söyledi:

Tedavi edilmediğinde intihapla kalmıyor, ilerleyip karaciğer yetmezliğine, karaciğer sirozuna gidiyor. Karaciğer yağlanmasını yapan en önemli neden insülün direnci. Karaciğerin yapısı bozuluyor, safra kesesinde taş, çamur riski daha çok artabiliyor. Obezite ile yüz yüze gelebiliyor kişiler. Kalp damar hastalıkları, ritim problemleri yine karaciğer yağlanması sonrası gördüğümüz problemler. Sadece bunlar da değil. karaciğer yağlanınca yorgunluk, gece terlemeleri, açlık ve tatlı krizleri de devreye giriyor. Mutlaka yarım saatlik yürüyüş yapmaları gerekiyor. Tabi ki diyet. Kuruyemişler, kakao, çikolata, hamur işleri karaciğer yağlanmasını artırıyor.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber