Koronavirüs ile grip aşısı aynı anda yapılmalı mı? Uzman isim yanıtladı

Koronavirüs ile grip aşısı aynı anda yapılmalı mı? Uzman isim yanıtladı

Dünya Sağlık Örgütü'nün "Grip vakaları bu yıl daha da artacak" açıklaması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Koronavirüs ile grip aşısı aynı anda yapılmalı mı? Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Yusuf Yıldırım yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

DSÖ'NÜN AÇIKLAMASI SONRASI AŞI TARTIŞMASI YAŞANIYOR

Havalar soğumaya başladı. Kış kapıya dayandı. Vatandaşlar grip aşısı için hastanelerin yolunu tuttu. Dünya Sağlık Örgütü'nden bir açıklama geldi. Bu yıl, geçen yıla göre daha fazla grip vakalarının görüleceği söylendi. Dahiliye Uzmanı Uzm. Dr. Yusuf Yıldırım, Koronavirüs testleri negatif, kan değerleri çok Covid-19 ile uyumlu değil. Ve viral enfeksiyon benzeri tablolar var üst solunum yolu şeklinde. Bu bizde bir izlem olarak bu sene grip vakalarının artabileceğini gösterdi" dedi.

"SINOVAC AŞISI İLE GRİP AŞISI AYNI ANDA YAPILABİLİR"

Akıllara ilk gelen şey ise "grip aşısı" oldu. Peki, koronavirüs aşısı ile grip aşısı arasında gün farkı olmalı mı? Uzm. Dr. Yusuf Yıldırım, "Herhangi bir süre bırakmaya gerek yok. ikisi aynı anda bile yapılabilir" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"BIONTECH İLE GRİP AŞISI ARASINDA 15 GÜN OLMALI"

Ama bu kural koronavirüs aşısı olan Sinovac için geçerli. Bu yüzden uzmanlar uyarıyor. BioNTech ile grip aşısı arasında 15 gün olması gerektiğini söylüyorlar. Uzm. Dr. Yusuf Yıldırım, "Covid-19'un MRNA aşıları ile birlikte inaktif grip aşısının aynı zamanda yapılmasını çok önermiyorum. Orada bir 15 günlük süre bırakılabilir. Hasta hem yoğun bir yüke maruz kalmasın hem de aşıya oluşan immün bağışıklık cevabıyla ilgili sıkıntı olmasın" ifadelerini kullandı.