hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Metal kutudaki içeceklere dikkat!

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Her günü sıklıkla tüketilen metal kutudaki içecekler tehlike saçıyor. Uzmanlar ise uyarıyor. Bu içecekler içinde barındırdıkları zehirli metaller nedeniyle bazı hastalıklara yol açabiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meyve suları, bitki bazlı sütler ve bazı gazlı içecekler incelendi. Yapılan incelemede yaygın olarak kullanılan bu içeceklerin içinde standartların üzerinde olan zehirli metaller çıktı. Bu içeceklerin her gün tüketilmesi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Uzmanlar tüketimin en aza indirilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Alternatif olarak ise cam şişe öneriliyor.

  Prof. Dr. Vedat Göral konu ile ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

  "Bu hazır karışık meyve suları, bitkisel bazlı sütlerde ve asitli içeceklerde toksik metallerin çok yüksek olduğu saptanmış, bu metalleri eğer biz her gün tüketirsek, metallerin birikimine bağlı olarak ileriki zamanlarda akciğer kanseri, prostat kanseri, kemik erimesi ve birtakım astım, nefes darlığı gibi şikayetler meydana gelebilir.

  Hazır, karışık meyve sularının içilmemesi lazım veya tek tük arada içebiliriz. Bitki bazlı sütlerden ve asitli içeceklerden uzak durmamız lazım. Metalde bulunan birtakım metaller içeceğe geçiyor.

  Üzerinde bir sürü bakteri virüsler bulaşabilir. Biz bu kapağı açıp direk ağzımızı, dudaklarımızı buraya deyip geçiyoruz. Halbuki buradaki bakteriler virüsler biz düşünmüyoruz. Dolayısıyla buranın temizlenmesi lazım. Temizlendikten sonra içilmesi lazım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cam çok daha iyi. Çünkü plastiğin birtakım sakıncaları var. Plastiklerde bir takım kimyasal maddeler vücuda giriyor."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow