Öğrencileri gripten korumanın yolu

Öğrencileri gripten korumanın yolu

Milyonlarca öğrenci bir haftanın ardından okuluna yeniden döndü. Ancak uzmanlar mevsimsel grip için uyarıyor. Peki öğrenciler grip olmamak için ne yapmalı? Grip aşısı olmalı mı? CNN TÜRK muhabiri Emel Telli, Çocuk Sağlığı ve Hastalığı Uzmanı Dr. İhsan Başpınar ile yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Havalar soğudu. Grip vakaları yeniden tırmanışa geçti. Buna bir de ara tatilden dönen öğrenciler eklendi. Milyonlarca öğrenci okulu başladı. Bu da grip vakalarına davetiye çıkardı. Uzmanlar güçlü bir bağışıklık için dengeli beslenmeye ve uyku düzenine dikkati çekiyor. Grip aşısı için de ayrı bir parantez açıyor.

Çocuk Sağlığı ve Hastalığı Uzmanı Dr. İhsan Başpınar, konu ile ilgili “Okulları açılmasıyla birlikte gribal enfeksiyonların daha da artacağını düşünüyoruz. Çocuklarda genelde zatürre, orta kulak intihabı, sinüzite sebep oluyor. Hatta ölümle sonuçlanabiliyor. Antiseptik solüsyonlar bulundurabiliriz. Eğer yanında öksüren arkadaşları varsa maske kullanmalı. Ellerini sık sık yıkamalı. Bunlar uygulanırsa vakalar azalma görülür. Çocuklara 6 aydan sonra grip aşısı öneriliyor. Özellikle kronik hastalığı olanlar kesinlikle öneriyoruz. Kalabalık bir ortamdaysa ve sık hastalanıyorsa, bağışıklık sistemi zayıfsa bu çocuklara da öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

5 yaş altı çocuklar diyabet tehlikesi altında

5 yaş altı çocuklar diyabet tehlikesi altında