hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Öğrencilerin beslenme çantasında neler olmalı?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  Yeni eğitim öğretim yılında önemli başlıklardan biri beslenme. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin sağlığı için okul kantinlerinde cips, çikolata şeker gibi zararlı yiyeceklerin satışı yasakladı. Peki, öğrenciler nasıl beslenmeli, beslenme çantalarında neler olmalı? CNN TÜRK Muhabiri Cansel Kiraz ve kameraman Onur Özel, İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya'ya sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin sağlığı için harekete geçti. Cips, çikolata, gofret ve tatlandırıcı içeren gıdalar artık okul kantinlerinde satılamayacak. Zararlı gıdaların yerine raflarda süt, kuru meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı ürünler yer alacak. Ama sadece bakanlığın önlemleri yetmiyor. Öğrencilerin sağlığı için velilere de görev düşüyor. Bunun yolu ise iyi hazırlanmış bir beslenme çantasından geçiyor. Peki, bir öğrencinin beslenme çantasında neler olmalı?

  Soruyu CNN TÜRK'e yanıtlayan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, "Evde yaptığımız yiyecekler olmalı. Dışarıdan satın alınan yiyecekleri asla koymamalıyız. Kek mi, evde yaptığımız kendi kekimiz olacak. Pastanelerden bakkallardan paketli ürünler, cipsler, çikolatalar, şekerli içecekleri asla beslenme çantasına koymayacağız. Bugün çocukluk çağı obezitesi ülkemizdeki en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor. Peki, ne koyacağız? Mesela evinizde sandviçler yapabilirsiniz. İçerisine marul domates maydanoz közlenmiş biber koyabilirsiniz. Dil peynirli domatesli, maydanozlu sebzesi olacak şekilde sandviçler hazırlayabiliriz" dedi.

  Dr. Ayça Kaya, "Taze meyveler çocukların bağışıklık sistemini iyileştirir" diyor ve çocukların günde en az 3 porsiyon farklı renkte meyve yemesi gerektiğine dikkat çekiyor:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Mor bir erik yanına 2 tane mandalina, muz gibi farklı renkte meyvelerden de kombinasyonlar yapabiliriz. Muz bunlardan bir tanesi. Çocuk çok rahat açıp elini değdirmeden yiyebilir. Ceviz, badem, leblebi, kuru meyveleri koyabiliriz. Bunlar hem çocukların tokluk zamanını uzatır aynı zamanda çok iyi bir lif kaynağı olduğu için çocuğun bağırsaklarının da iyi çalışmasını sağlar. Cam şişede evde yaptığımız ayran, kefir, süt olabilir cam şişede. Beslenme çantasının içerisine mutlaka konulabilir."

  Aileler bakanlığın kantinlerde satışını yasakladığı o ürünleri beslenme çantalarına koymamalı ve evde hazırlanan sağlıklı besinleri tercih etmeli.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow