hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Okullarda salgın hastalık riskine dikkat!

  Okullarda yeni eğitim-öğretim yılının başlaması ile salgın hastalık riski de artıyor. Peki öğrenci ve velileri bu süreçte nelere dikkat etmeli? Salgın hastalıklara yakalanmamak için ne gibi önlemler almalı? CNN TÜRK Muhabiri Merve Tokaz, Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sedat Öktem’e sordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Okullar açıldı. Çocuklar günlerinin büyük bölümünü okulda geçiriyor. Bu durum salgın hastalık riskini beraberinde getiriyor. Bu salgınlara karşı uzmanların en önemli uyarısı aşı konusu olurken bağışıklık sisteminin de güçlü tutulmasını öneriyorlar.

  Okullarda salgın hastalık riskine dikkat

  Konuyla ilgili konuşan Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sedat Öktem, “Okul açıldığında tabi ki enfeksiyon sıklığında artış görüyoruz. Okullarda enfeksiyonlar özellikle temasla ve hava yoluyla bulaşabiliyor. Velilerin de çok önemli görevleri var, bu konuda hasta olan çocukların okula gitmemeleri gerekiyor. Mikrobu bu şekilde başka çocuklara bulaştırma riski var çocukların. Yani özellikle taze sebze ve meyve tüketmeleri gerekiyor. Çünkü bağışıklık sisteminin çalışabilmesi için vitaminlere ihtiyaç var. Yeterli uyku almaları gerekiyor uyku sistemi de immün sistemini bozabiliyor. Riskli gruptaysa çocukları grip aşılarının yapılmasını diğer aşıların tamamlanmasını kesinlikle tavsiye ederiz. Enfeksiyonlara karşı en önemli önlem aşıların yapılmasıdır” ifadelerini kullandı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow