Omurga sağlığınızı kendiniz test edin!

Omurga sağlığınızı kendiniz test edin!

Omurga sağlığınızdan şüphe ediyorsanız, "Omurgamda, boynumda, belimde fıtık ya da düzleşme var mı?" diye merak ediyorsanız doktora başvurmadan önce kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir test var. Bu testi uygulamak için şoför olmanıza gerek yok ama bir otomobilin şoför koltuğuna oturmanız gerekiyor. Ağrı Tedavisi Uzmanı Doç. Dr. Nebahat Bulut, bu basit testi uygulamalı olarak anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Omurganızda bir sorun olup olmadığını oldukça basit bir testle öğrenebilirsiniz. Ağrı Tedavisi Uzmanı Doç. Dr. Nebahat Bulut testin nasıl uygulanacağını Günaydın Türkiye'den Ceren Taşdelen'e anlattı.

"Çocuklar, ağırlıklarının yüzde 10’u kadar çanta yükü taşımalı"

Test için bir otomobile ihtiyacınız var. Şoför olmanız ya da aracı çalıştırmanız gerekmiyor. Şoför koltuğuna rahat bir şekilde oturup, direksiyon üzerinde kolları gergin olmayacak şekilde çapraz şekilde üst üste koyup önünüzde bir üçgen oluşturduktan sonra bitişik halde tuttuğunuz bacaklarınıza önünüzdeki üçgen pencereden bakmanız gerekiyor. Eğer bir bacağınızı diğerinden daha fazla görüyorsanız omurganız diğer tarafa doğru eğilmiş olabilir. Bu durumda doktora başvurmanız gerekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yürüteçler omurgaya zararlı

Basitçe uygulayabileceğeniz diğer bir test ise boyun sağlığı ile ilgili. Dik pozisyonda aynaya bakıp omuzlarınızın eşit yükseklikte olup olmadığını görmeniz gerekiyor. Eğer yükseklik farkı görüyorsanız yine doktora başvurmanız gerekiyor. Bu durumdaki kişiler için Doç. Dr. Nebahat Bulut'un bazı önerileri de var. Bulut, "Böyle kişiler araç kullanırken çok dikkatli olmalı. Boynunun arkasını mutlaka desteklemeli; şoför tarafındaki camı açmamalılar. Rüzgardan ve halk arasında 'yel' diye tabir edilen durumdan çok çabuk etkilenirler" diyor.

Omurga eğikliğinin kaslarda kısalıp kalınlaşmaya ve ciddi derecede ağrılara neden olan önemli bir sağlık olduğunu belirten Bulut, "Böyle durumlarda mutlaka doktora başvurmak gerekiyor" diyor.