Prof. Dr. Özgür Yiğit'ten hatırlatma dozu çağrısı

Prof. Dr. Özgür Yiğit'ten hatırlatma dozu çağrısı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Geçtiğimiz hafta koronavirüs vaka sayıları Omicron türünün de etkisiyle 100 binin üzerine çıkmıştı. Vaka sayılarında 100 binin altına inildi. Ancak uzmanlar hatırlatma dozu olmayan vatandaşların aşı olmasıyla birlikte salgında yeni döneme girileceği görüşünde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Omicron türü ile zirveyi gören vaka sayıları, düşme eğilimine girdi. Uzmanlar, hatırlatma dozunu yaptırmayanları uyardı. Şişli Etfal Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özgür Yiğit, "Yoğun bakımlarda 65 yaş üstü vatandaşların ve aşısızların çok olduğunu görüyoruz. Hatırlatma dozları yaptırılmalı" dedi.

YİĞİT: 3. DOZ İÇİN YERLİ AŞI TERCİH EDİLEBİLİR

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen Turkovac aşısı da 3'üncü doz tercihlerinden biri. Prof. Dr. Özgür Yiğit, "Geçen haftaya kadar sadece şehir hastanelerinde yapılıyordu. Bütün hastanelerde artık Turkovac yapılabiliyor. Hatırlatma dozları Turkovac ile yapılabilir" diye konuştu.

KORONAVİRÜS TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇ ETKİLİ Mİ?

Ve koronavirüs tedavisinde kullanılan yeni ilaç Molnupiravir ne kadar etkili? Prof. Dr. Yiğit, "Türkiye'de Molnupiravir var. Filyasyon ekibimiz ücretsiz dağıtıyor. Hastalığa yakalandığı ilk 5 gün başlamaları lazım. 5 günden sonra etkisi yok. Yoğun bakımlara düşüşlerde yüzde 50'yi yakın azalmaya yol açıyor. Bu da bir avantaj" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Prof. Dr. Özgür Yiğit'e göre aşı ve kişisel tedbirlerle salgından kurtulmak mümkün. Yiğit, "Kişisel tedbirler devam ederken aşılama artarsa, pandemi endemi haline gelir. Toplumsal başıklık olursa tedbirlerden kuruturuz" dedi.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber