Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal'ın geliştirdiği milli kanser ilacı insanlar üzerinde denenecek

Video: Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal'ın geliştirdiği milli kanser ilacı insanlar üzerinde denenecek

Türkiye'de tüm dünyayı etkileyecek bir ilke imza atıldı. Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal, ekibiyle birlikte Türkiye'de bir molekül üretti ve bununla bir kanser ilacı geliştirdi. İlaç için Sağlık Bakanlığı'ndan insanlar üzerinde deneme izni de alındı. CNN TÜRK muhabiri Zeynep Timurlenk ve kameraman Mehmet Bulut'un haberi.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir bilim insanı, Türkiye'de sıfırdan geliştirdiği bir molekülden elde ettiği ilacı insanlar üzerinde deneyecek. Sağlık Bakanlığı'ndan bu izni alan isim, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal. Sanyal, birçok hastaya umut olabilecek bir kanser ilacı adayı geliştirdi.

Profesör Rana Nomak Sanyal çalışmalarına 2009 yılında başladı. Ve çalışmalar 2017'de sonuç verdi. Yeni bir molekül geliştirildi. Sanyal yaptıkları çalışmayı "Klinikte var olan kemoterapi ilaçlarını alıyoruz kimyasal olarak modifiye ediyoruz ve bunları bir taşıyıcıya yüklüyoruz o taşıyıcının üzerine de adresini yazıyoruz tümörün içerisini hedefliyoruz yani var olan kemoterapi ilaçlarını alıp kimyasal olarak akıllı ilaç haline getiriyoruz" sözleriyle açıkladı.

Bu yeni ilaç adayının kemoterapiden en büyük farkı, hedefine kilitlenebilmesi. İlaç adayının 2019'un 2'inci yarısında hastalarda denenmeye başlanması hedefleniyor. Prof. Dr. Rana Nomak Sanyal, "Ben umutluyum" diyor. Projede daha da ilerlemek ise yatırımlarla mümkün olabilecek. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS