Protez tırnakta mantar tehlikesi

Protez tırnakta mantar tehlikesi

Son zamanlarda kadınlar arasında oldukça popüler olan “protez tırnak” doğru yerde, doğru adımlarla yapılmadığında çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Uzmanlar mantar riskine karşı uyarıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bakımsızlık, uzun süreli kullanım, doğru adımlarla yapılmadığında protez tırnak kullanımı ciddi sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Protez tırnak kadınlar arasında popüler. Uzun süreli kullanımda bakımsızlık sağlık sorunlarına yol açabilir. Uzmanlar uyarıyor. Geç kontroller tırnağın yapısını tamamen bozabiliyor. Protez tırnak nedeniyle oluşan hastalıkların tedavisi de oldukça uzun sürüyor. Uzmanlar ise 'mantar tamamen geçmeden tedaviyi bırakmayın' diye uyarıyor. Doğru bakım yapılmazsa faydadan çok zarar getiriyor.

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erkin Pekmezci konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı;

“Başlangıçta yapılırken tırnak temizlenirken ete zarar verilmesi problem çıkarabilir. Alerji olabilir, mantar olabilir, mantar enfeksiyonu ya da bakteriyel enfeksiyon olabilir. Geç kontrollere bağlı olarak da gelişmekte olan enfeksiyonun fark edilmemesi genellikle başlangıçta renk bozukluğu ortaya çıkıyor. Bunun daha da yayılmasıyla şekil bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Ayak tırnakları özellikle ayda 2mm uzar. Buradan hesaplamak lazım. Elde biraz daha hızlı ama orada da kontrol etmek lazım. Hatta iyileştikten bir süre sonra, bir süre daha tedaviye devam etmek gerekiyor.”

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamıGrip aşısı kimlere uygulanır?

Grip aşısı kimlere uygulanır?