Ramazan'da dikkat edilmesi gerekenler

Ramazan'da dikkat edilmesi gerekenler

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Ramazan ayının gelmesiyle uzmanlardan beslenme önerilerini sıralıyor. Uzmanlara göre oruç tutmak vücudu toksinlerden arındırıyor. Peki hangi hastalar oruç tutabilir? Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak cevapladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

11 ayın sultanı ramazan ayı geldi, uzmanlara göre ise oruç tutmak vücudu toksinlerden arındırıyor, öyle ki birçok hasta doktor izniyle oruç tutabiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Onur Yaprak, “Mutlaka bütün hastalar, ilk etapta eğer doktorunuz ilaç saatlerinizi değiştirebiliyorsa o zaman oruç tutmanızda bir sakınca yok, eğer kronik hastalığımız varsa kullandığımız ilaçların saatlerini değiştiremiyorsak iftar ve sahura uyarlayamıyorsak bu durumda oruç tutmamak daha mantıklı gibi duruyor” uyarısında bulundu.

Yaprak’a göre insulin kullananlar, hipoglisemi, mide ve 12 parmak bağırsağı ülseri olanlar ile gebelerin oruç tutması doğru değil. Kanser hastaları ve kronik hastalar ise doktor izniyle oruç tutabilir.

Ramazanda dikkat edilmesi gerekenler

Vücut, ramazanda hücrelerin işleyişinden beynin çalışmasına kadar yeni beslenme düzenine uyum sağlamaya çalışıyor ve ramazanda dengeli beslenmek ve öğünleri hafif geçirmek önemli.

Yaprak bu konuda da “Öyle bir beslenme şeması oluşturmalıyız ki karbonhidrat yüzde ellisini oluşturmalı. %30’unu proteinler oluşturmalı yüzde yirmisini yağ oluşturmalı” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber