hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sahte gözlük göz sağlığından ediyor

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Yaz mevsimi geldi, güneş kendini göstermeye başladı. Uzmanlar, güneş gözlüklerine karşı uyarıyor. Sahte güneş gözlükleri göz sağlığını tehdit ediyor. CNN TÜRK ekibinden Kübra Aydın ve Kameraman Alper Öztürk'ün haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Havalar ısındı, güneş gözlükleri vitrindeki yerini aldı. Ancak uygun fiyata çarşıda-pazarda satılan sahte gözlükler, sizi göz sağlığınızdan edebilir. CNN TÜRK'e konuşan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Didem Beğendi, "Alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Halk arasında bahsedilen et büyümelerine yol açabilir. Kapak ve göz yüzey tümörlerinin tetikleyebilir. Bunun dışında retinada kalıcı görme hasarıyla sonuçlanabilecek güneş yanıklarına neden olabilir" dedi. Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Tamer ise "Sahte güneş gözlükleri kullanıldığı taktirde istemsiz bir şekilde gözbebekleri genişleyecektir" diye konuştu.

  Uzmanlar, göz sağlığını korumak için güneş gözlüklerinin güvenilir optikçilerden alınmasını öneriyor. Op. Dr. Didem Beğendi, "Güneş gözlüğü alınırken çok dikkat edilerek güvenilir bir yerden ultraviyole korumasına emin olunan bir güneş gözlüğü tercih edilmeli" derken, Op. Dr. Nihat Tamer de "Güneş gözlükleri seçerken mümkünse ultraviyole ve polarize gözlük tercihinde bulunmamız gerekir" vurgusu yaptı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow