Sahte güneş gözlüklerine dikkat

Sahte güneş gözlüklerine dikkat

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Yaz güneşi kendini göstermeye başladı. Güneş ışınlarının göze direkt teması bazen rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle güneş gözlükleri önemli bir koruma kalkanı. Ancak sahte güneş gözlükleri göz sağlığınızı kaybetmenize neden olabilir. Detayları, CNN TÜRK Muhabiri Çağdaş Evren Şenlik, Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Caner Karakaya ile aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Farklı modeller, çeşit çeşit renkler. Güneş gözlükleri, göz sağlığını korumakta büyük bir etken ancak kalitesiz gözlükler göz hastalıklarına yol açabiliyor.

Sahte güneş gözlüklerine dikkat

Güneş gözlüğü kullanımıyla ilgili ultraviyole ışınlarına dikkati çeken Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Caner Karakaya, “Ultraviyole geçirgenliği çok önemlidir. Ultraviyole ışınlarını yüzde yüz geçirmeyen bir güneş gözlüğü kullanılması lazım. Ultraviyole ışınları hem göz hastalığı hem katarakt gelişimini hem de gözde et büyümesi dediğimiz zaman içerideki et büyümesini tetikliyor. Bunlar artırıcı etki yapıyor ifadelerini kullandı ve “Güneş gözlüğünün çok küçük olmaması lazım. Göz çevresi çok ufak olduğu zaman ışınları engellemediği için mümkün olduğu kadar büyük olmasını öneriyorum” şeklinde uyarıda bulundu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber