Skolyoz ameliyatı artık devlet hastanesinde ücretsiz

Skolyoz ameliyatı artık devlet hastanesinde ücretsiz

Günümüzde her 100 çocuktan 3'ünün kapısını çalan ve tedavi edilmediğinde hayati riske yol açabilen skolyoz yani "omurga eğriliği" tedavisinde bir zamanlar hayal denilecek gelişmeler yaşanıyor. Skolyoz ameliyatları artık devlet hastanelerinde fark alınmadan yapılıyor. CNN TÜRK'ten Leyla Ataman, konunun detaylarını Ortopedi Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talmaç ve Başhekim Prof. Dr. Hacı Mustafa Özdemir'le konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Skolyoz yani omurga eğriliği. Vücutta ense kısmından kuyruk sokumuna kadar olan bölümün düz bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Bu kısımda bulunan herhangi bir asimetri veya eğrilik, skolyoz olarak adlandırılıyor. 

Skolyoz, yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürdüğü gibi akciğer, solunum ve kalp problemlerine de neden olabilen hastayı yatağa bağlı kılabilen hatta hayati riske yol açabilen bir hastalık. Erken teşhisi ile ameliyata gerek kalmayabiliyor. Skolyozun tedavisinde eğriliğin şiddetine göre korse kullanımı, ameliyat veya fizik tedavi gibi çeşitli yöntemler doktor tavsiyesi ile uygulanıyor.

Günümüzde ameliyatla tedavide yüzde 70'in üzerinde başarı sağlanabiliyor. Özel hastanelerde 100 ila 300 bin lirayı bulan bu pahalı ameliyatlar, artık devlet hastanesinde SGK kapsamında yapılıyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tecrübeli bir ekip, hiç fark ve ücret almadan ameliyatı gerçekleştiriliyor.