hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Uykusuzluğa dikkat! "Az uyku erken yaşlanma nedeni"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İş ve sosyal yaşam arasında denge kurmak, iyi bir gece uykusunun feda edilmesi anlamına gelebiliyor. Uyku eksikliği ise biraz yorgun hissetmenin ötesinde, geniş kapsamlı ve ciddi sağlık sorunlarını da tetikleyebiliyor. Peki ideal uykunun süresi ne kadar? Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu cevapladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İnsan hayatının önemli bir bölümü uykuda geçiyor. Uzmanlara göre az uyku insan sağlığını büyük ölçüde etkiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. M. Emin Akkoyunlu, “Algılama bozukluğu meydana getirir. Mesela daha hassas bir duruma getirir psikolojiyi. Bunun ötesinde uykusuzluk, kalp rahatsızlığını tetikler. Ritim bozukluğu, damar hastalıkları yapar” derken uykusuzluğun erken yaşlanmaya da neden olduğunu belirtti: “Çocuklarda büyüme gelişmeye engel olur, aynı zamanda growth hormonunun eksikliğine bağlı olarak yetişkinlerde erken yaşlanmaya, cilt kırışıklığına ve saç beyazlamasına neden olur.”

  Uykusuzluğa dikkat Az uyku erken yaşlanma nedeni

  Akkoyunlu ayrıca, “9 saatin üzerinde ve 6 saatin altında bir uyku hem hastalık riskini hem de ölüm riskini artırıyor. Ömür süresini kısaltıyor” ifadelerini kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow