Uzun süren öksürüğün sebebi ne?

Uzun süren öksürüğün sebebi ne?

Basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan öksürük, uzun süre devam ediyorsa büyük bir sorunun işareti olabilir. Peki, uzun süren öksürüklerin nedeni ne? Öksürük bir türlü bitmiyorsa ne yapılmalı? CNN TÜRK Muhabiri Gökçe Tümer, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gökçe Demir'e sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"ÜST ÜSTE ENFEKSİYONA MARUZ KALINMIŞ OLABİLİR"

Hasta olunca başlıyor, bir türlü geçmek bilmiyor. Uzun süren öksürük son zamanlarda bir çok kişinin kabusu oldu. Peki, uzun süren öksürüğün sebebi ne? Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gökçe Demir, "Bu yıl pandemiden sonra ilk maskesiz kışımız ve normalde mevsimsel olan üst solunum yolu enfeksiyonu yapan etkenlerin hepsiyle yeniden karşılamaya başladık. Çocuklar popülasyonunda çok yaygın adenovirüs, influenza, RSV erişkinlerde de öyle enfeksiyonlarıyla karşılaşmaktayız. Uzayan öksürüğü bir nedeni insanların tam iyileşme sürecindeyken ard arda başka viral enfeksiyonlara yakalanması" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

UZUN SÜRELİ ÖKSÜRÜK İÇİN HEKİME BAŞVURULMALI

Uzmanlar, broşların aşırı reaksiyon vermesinin de öksürüklerin uzun sürmesine neden olabileceğini vurguluyor. Uzmanlar üst solunum enfeksiyonu, nezle ya da grip sonrası geçmeyen öksürük için mutlaka doktora başvurulmasını öneriyor. Uzm. Dr. Gökçe Demir, "Yeni bir enfeksiyona maruz kalmış olabilirsiniz. Üst solunum yolu enfeksiyonunuza bakteriyel bir enfeksiyon binip akciğerde zatürre dediğimiz hadiseye yol açmış olabilir. Alerjik broş aktivitesi de olabilir. Bu yüzden uzayan öksürükte mutlaka hekiminize başvurun" diye konuştu.