hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Yeni korku: Telefonsuz kalmak!

  Uyanır uyanmaz telefona bakıyor musunuz? Telefonu bir an olsun yanınızdan ayırmıyor musunuz? Eğer cevabınız "evet" ise aman dikkat. Çünkü "nomofobi" yani telefonu elinden düşürememe hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli ve Kameraman Ümit Sertabipoğlu, detayları Kızılay Hastanesi'nden Uzman Psikolog Merve Uyar ile konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cep telefonları hayatımızın bir parçası oldu. Neredeyse yanımızdan hiç ayırmıyoruz. Ancak bazıları aşırıya kaçıyor, elinden hiç düşürmüyor. Bu da sosyal hayatını oldukça etkiliyor.

  Uyumadan önce telefonunuzu elinize alıyor musunuz? Daha gün aydınlanmadan önce telefonunuza bakıyor musunuz? Telefonunuzun şarjı bittiği zaman endişeleniyor musunuz? İşte bu belirtilere dikkat. Çünkü nomofobiye yani telefonu elinden bırakmama hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

  Yeni korku: Telefonsuz kalmak

  Konu hakkında CNN TÜRK'te konuşan Kızılay Hastanesi'nden Uzman Psikolog Merve Uyar, "İnsanlar cep telefonu olmadan, yanlarında bulunmadan bir kaygı yaşıyorlar ve bu korku durumlarını bile tetikleyebiliyor. 'Ya iletişime geçemezsem', 'Ya bana ulaşamazlarsa', ya da 'Şarjım biterse', sanki hayattan kopuş gibi algılanıyor. 1-2 saat teknolojiden uzaklaşma saati yapabilirler. Ailece zaman geçirme saatleri yapabilirler" dedi. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni korku: Telefonsuz kalmak

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow