"Zayıf olmanın sırrı genlerde"

"Zayıf olmanın sırrı genlerde"

Kimimiz yediklerine dikkat etmesine rağmen fazla kilolu olduğundan yakınır. Siz de böyle düşünenlerdenseniz suçluyu genetik şifrenizde de aramanız gerekebilir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiltere'nin Cambridge Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, DNA'mızda zayıf veya şişman olmamıza yol açabilen genler bulunmakta. Plos Genetics Dergisi'nde yayınlanan makaleye göre, zayıf kalmak için yeterince şanslı olup belli bir gen setine sahip olmak büyük avantaj. Bu gen dizilimlerinin diyet veya yaşam biçimine göre daha belirleyici olabilmesi mümkün. Çalışmada bin 600 zayıf, 10 bin 400 normal kiloda ve 2 bin aşırı kilolu insandan alınan DNA'lar karşılaştırıldı. Ayrıca araştırmaya katılanlara yaşam tarzlarıyla ilgili sorular da yönetildi.

Alınan sonuçlara göre aşırı kilolu olan insanlarda obezlikle ilgili genlerin bulunma ihtimalinin daha fazla olduğu saptandı. Zayıf insanlarda ise obezlikle ilgili genlerin daha az bulunmasının yanı sıra, belirli gen bölümlerinde sağlıklı bir zayıflığa dair değişimler olduğu belirlendi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Araştırmayı gerçekleştiren akademisyenlerden Profesör Sedef Faruki, diğer insanların kilosuyla ilgili önyargılı olunmaması gerektiğini belirtiyor. "Kilomuzda düşündüğümüzden çok daha az bir kontrole sahip olabiliriz" diyor. Diğer bir bilim insanı, Profesör Tom Sanders ise araştırmanın önemini vurguladı. Ancak çoğu obezite vakasının yüksek kalorili besin tüketimi yüzünden olduğunu da dikkat çekti. Araştırmanın kötü beslenme ve genleri yüzünden aşırı kilolu olan insanlar için ileride geliştirilebilecek yeni zayıflama tekniklerine katkı sağlaması bekleniyor.