Zayıflama ilacı ölüme götürebilir

Zayıflama ilacı ölüme götürebilir

Diyetisyen kontrolünde kullanılmayan zayıflama ilaçları ölüme kadar götürebiliyor. Son haber ise Sivas'tan geldi. Zayıflama tozu kullanan bir üniversiteli, hastanelik oldu. Peki ne yapılmalı? Uzmanlar ne diyor? Detaylar haberimizde.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zayıflama adı altında kullanılan 'zayıflatıcı haplar' ya da 'zayıflatıcı toz'lar, insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Son örneği ise Sivas'tan geldi. Bir üniversite öğrencisi, kilo vermek için bitkisel olduğunu düşünerek aktardan aldığı 'zayıflama tozu'nu kullanınca hastanelik oldu.

Uzmanlar, “Maalesef bu tarz ürünler kullanılmaya başlandıktan sonra belli bir süre sonra tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi, halsizlik, mide bulantısı daha sonra kusma ve ishal gibi etkilerle başlayıp daha sonra karaciğeri olumsuz etkileyip karaciğer yetmezliğine kadar gidiyor” diyerek uyarıyor. Uzmanlar ayrıca, “Maalesef her şeyi en hızlı şekilde istiyoruz. Fakat zayıflama süreci bir süreç, bu anlamda da profesyonellerden destek almak gerçekten çok önemli. Önce sağlığımız için önemli çünkü aslında çok sık duyuyoruz olumsuz örnekleri, hızlı sonuç almak isterken o yüzden benim profesyonel olarak önerebileceğim ilk olarak bir diyetisyene başvurulması. Diyetisyenin yönlendirecek şekilde ilk olarak gerekli tetkikleri yapılması, hastanın tamamen değerlendirilmesi daha sonra da yine biraya özel gayet listesi ile bu sürecin devam etmesi” şeklinde uyarılarda bulunuyor.

Francesco Farioli Dünya Kupası'ndaki favorisini açıkladı

Francesco Farioli Dünya Kupası'ndaki favorisini açıkladı