hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Seyahat etmenize en çok neler engel oluyor?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Dünyanın en pahalı pasaportlarından biri Türk pasaportu. Araştırmalar Türkiye'de nüfusun sadece yüzde 16'sının pasaportu olduğunu ortaya koyuyor. Yine araştırmalara göre Türkiye'de seyahate çıkılmasının önündeki engellerin başında yüzde 34 ile fiyat unsuru geliyor. Seyahat arama sitesi Momondo da buradan hareketle sivil toplum kuruluşu System&Generation iş birliği ile “Passport inisiyatifi” adı verilen bir proje başlatıyor. Bu projeyle her ay 25 kişiye pasaport çıkartılacak, bir kişiye de 1500 euroluk seyahat çeki verilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni yerler, farklı kültürler keşfetmek hem dünyada hem de Türkiye'de pek çok insanın hayallerinden biri. Peki tüm seyahat severler hayallerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor mu? Global seyahat arama sitesi momondo.com.tr Türklerin dilediği gibi seyahat etmelerini engelleyen sebepleri araştırdı ve bu durumu daha iyi bir hale getirmek adına yeni bir inisiyatif başlattı.

  Her yıl Türkiye'den binden fazla katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türklerin seyahate çıkmasının önündeki engellerin başında yüzde 34 ile fiyat unsuru geliyor. “Hayalinizdeki destinasyona seyahat etmek için en büyük engeliniz nedir?” sorusuna 18-65 yaş grubu arasındaki her üç kişiden biri “Yüksek fiyatlar” yanıtını veriyor. İkinci sırada yüzde 30 ile konaklama ve yeme-içme masraflarının yüksek olması bulunuyor.

  Momondo Türkiye sözcüsü Serpil Öztürk araştırma sonuçları hakkında şöyle konuştu: "Türkiye'de pek çok insan seyahat etmeyi çok istese de, yeni yerler ve farklı kültürler keşfetmek için herkes aynı fırsatlara sahip olamıyor. Yüksek fiyatlar insanların hayal ettikleri seyahatleri gerçekleştirmesinin önündeki en büyük engel. İyi bir planlama ile beklenenden çok daha uygun fiyatlara bir seyahat gerçekleştirmek mümkün, ancak henüz pasaportu olmayan kişiler bu fırsatları incelemeye istekli olmuyor."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  4 günde 2 ülke 5 şehir gezilir mi?

  Kars neden bu kadar popüler?

  Dünyanın en pahalı pasaportu

  Türk gezginlerin seyahate çıkmasının önündeki bir diğer engel ise henüz bir pasaporta sahip olmamak. IPSOS 2018 verilerine göre Türklerin sadece yüzde 16'sının pasaportu bulunuyor. Pek çok ülkede durum bizden farklı değil. ABD vatandaşlarının yarısından fazlasının pasaportu bulunmuyor. Çin'in ise toplumun sadece yüzde 6'sı pasaport sahibi. İnsanların bir pasaporta sahip olmamasının pek çok sebebi var. Bunların başında ise yüksek pasaport ücretleri geliyor. Ortalama aylık gelire bakıldığında dünyanın en pahalı pasaportlarından biri de Türk pasaportu. Bugün 4 yıl ve daha uzun süreli pasaportlar için 764 TL olan harç bedeli asgari ücretin neredeyse yarısına tekabül ediyor.

  Pasaport insanlar için ne ifade ediyor?

  Türkiye'den bazı katılımcıları belgesel filmi de çekilen bir projeye davet etti. Katılımcılara "neden seyahat etmedikleri" soruldu ve pek çoğu bu soruya "Çeşitli sebeplerden dolayı bir pasaportum yok" yanıtını verdi. Daha sonra ise bir pasaport sahibi olduklarında gitmeyi hayal ettikleri yerleri anlattılar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Serpil Öztürk ekledi: "İnsanlara açık fikirli olmaları, farklı kültürleri, insanları ve dünyamızı keşfetmeleri için ilham vermek amacıyla başlattığı “Let’s Open Our World” kampanyası kapsamında bir Pasaport İnisiyatifi başlattı. İnsanlara seyahat hakkında bilgi vermenin yanı sıra, dünyanın farklı yerlerini, kültürlerini keşfetmenin bakış açılarımızı nasıl olumlu yönde etkileyerek, engellerimizi kaldırdığını anlatmak istiyoruz. Başlattığımız bu inisiyatifin bir parçası olarak bir yarışma başlatıyoruz. Yarışma sonucunda pek çok insanın pasaport sahibi olması ve bir kısmının da hayalindeki bir seyahati gerçekleştirmesi için sponsor olacağız.

  Bir pasaport al ve dilediğin ülkeleri ziyaret et

  Seyahat etmeyi daha ulaşılır kılmak adına momondo, sivil toplum kuruluşu System&Generation iş birliği ile “Passport inisiyatifi” adı verilen bir proje başlatıyor. Bu proje kapsamında 26 Nisan - 31 Temmuz tarihleri arasında Türkiye vatandaşları projenin açılış sayfasındaki formu doldurarak yarışmaya katılma fırsatı bulacaklar. Her ayın sonunda, yarışma katılımcıları arasından 25 kazanan, momondo sponsorluğunda pasaport sahibi olmaya hak kazanacak. Kazananlar arasında her ay bir kişi ise 1500 Euro değerinde bir seyahat kazanacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  System&Generation sözcüsü Esmeralda Kashari şöyle dedi: "Pasaport sahibi olmak, sadece insanların sınır ötesi ülkelere gitmek için kullandığı meşru bir kimlik biçimi değildir. Pasaport, bilinmeyene meydan okuyarak, yeni kültürleri deneyimlemenize, ufkunuzu  genişletmenize ve konfor alanınızdan çıkmanıza olanak sağlar. Diğer bir deyişle, "ait olduğunuz yere" ulaşmanız için farklı yolları denemeye cesaret edebilecek özgür bir ruhun eşdeğeridir. İnsanlara pasaportun sadece seyahat etmelerine yarayan bir belge değil, gittikleri ülkede kimliklerini, kültürlerini, dillerini, din ve sosyal değerlerini de yanlarında götürmelerine yarayan sosyal bir unsur olduğunu hatırlatarak, farkındalık yaratmayı amaçlayan bu projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow