Atçılık sektörüne ilişkin çarpıcı rakamlar

Atçılık sektörüne ilişkin çarpıcı rakamlar

Bazıları için müptela boyutunda bazılarıysa hiç ilgilenmiyor ama atçılık sektörü istihdam açısından büyüyor. En önemlisi kadın seyisler hipodromlarda çalışıyor ancak sayı hala yetersiz. İşte tam da bu noktada bir araştırma yapıldı. Atçılık sektörüne ilşkin çarpıcı rakamlar ortaya çıktı. Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, araştırmanın detaylarını CNN TÜRK muhabiri Fulya Öztürk'e anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

At, kuşkusuz bu ülke toprakları için çok değerli. Türkler, tarih sahnesinde at üstünde bir ulus olarak tanınmış. Çinliler Orta Asya Türkleri için "Hayatları atlarına bağlıdır." demişlerdi. Ama zaman içinde o popülasyon azaldı. Sektör şimdi eski değerine kavuşmak istiyor. Bunun için hipodrom ve at sayısının artması gerekiyor. Türkiye Jokey Kulübü, Türkiye Binicilik Federasyonu ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonunun açıkladığı araştırmaya göre Türkiye'de kayıtlı 42 bin at bulunuyor. Hipodrom sayısıysa sadece 9. Ancak buna rağmen son yıllarda sektör yükselişe geçti. Yıllık kamu bütçesine katkısı 1,2 milyar lirayı buldu. Sektörde 84 bin kişi istihdam ediliyor. Yani 1 at, 3 kişi için ekmek kapısı oldu.

Atçılık sektörüne artık kadınların da ilgisi var. Türkiye Jokey Kulübünün başlattıgı proje sayesinde Türkiye'deki farklı hipodromlarda kadın seyisler çalışmaya başladı. Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, atçılığın zengin sporu anlayışından çıkması gerektiğini söylüyor. Çalışmak veya spor amaçlı gelmek isteyenlere çağrıda bulunuyor.